• +48 77 4572901
 • info@klonex.com.pl

Informacje szczegółowe

Wieloformatowy enkoder premium DVB/IPTV/OTT Harmonic Electra X2 PURE Compression Engine, EyeQ

Electra X2

Electra X2 to zaktualizowana wersja konwergentnego wieloformatowego enkodera DVB/IPTV/OTT  obsługującego nowy silnik kompresji PURE Compression Engine™ wraz z innowacyjną technologią EyeQ™, wykorzystujący VOS – nowy system operacyjny pozwalający na tworzenie rozwiązań opartych o oprogramowanie uruchamiane w wirtualnym środowisku. Główną różnicą wobec wersji X jest zwiększenie wydajności appliance w 1RU – w zależności od opcji – pięciokrotnie.

Harmonic Electra X Chassis

Harmonic Electra X2 Chassis

Encoder łączy w sobie funkcje:

 • technologii Harmonic EyeQ™ dla OTT
 • wielokanałowego kodera dla rozwiązań telewizji rozsiewczej (broadcast)
 • wielokanałowego kodera dla OTT/multiscreen
 • systemu playout – integracja z Adobe® Creative Suite® pozwalająca na wzbogacenie o grafikę ekranową z modyfikacją zawartości
 • playout przygotowanych materiałów, z synchronizacją ramki, do 8 warstw grafiki ekranowej
 • obsługi multipleksacji statystycznej IP także wraz z ProStream 9100
 • obsługi kodeków MPEG-2, H.264 (AVC) oraz H.265 (HEVC Main 10) z audio MPEG-1LII, AC-3, E-AC-3, Dolby E, AAC, HE AAC w telewizji rozsiewczej
 • obsługa dla dźwięku: Jünger Level Magic
 • obsługi H264 (AVC) oraz H.265 (HEVC Main 10) z audio AC-3, E-AC-3 stereo & 5.1 AAC, HE-AAC stereo & 5.1 w telewizji OTT/Multiscreen
 • wejścia IP oraz opcjonalnie 8 wejść Mmni DIN – 3G/SDI/HD-SDI

PURE Compression Engine

Nowy silnik kompresji PURE łączy wieloletnie doświadczenie w tworzeniu własnej implementacji kodera oraz kodeka wraz z nowymi możliwościami optymizacji obrazu przy niskich przepływnościach tworzonych za pomocą platformy programowej. Dzięki możliwości elastycznej aktualizacji kodu, związanego nie tylko z postępem tworzenia własnego kodeka, ale także wykorzystaniu przez VOS możliwości sprzętowych nowych procesorów Electra X2 pozwala na osiągnięcie najlepszych rezultatów w każdym obszarze zastosowania. Nowy kodek pozwala na dalszą optymalizację H.264, dzięki rozwojowi H.265 oraz redukcję zapotrzebowania na pasmo przy tej samej jakości nawet o 50% w stosunku do poprzedniej technologii, opierającej się wyłącznie na sprzęcie:

 

Harmonic Electra X AVC Perfromance

Harmonic Electra X AVC Perfromance

EyeQ™
Harmonic EyeQ™ jest wynikiem wieloletniego wysiłku badawczego i kilku zgłoszonych patentów, które do kompresji obrazu wykorzystują nowatorskie metody dostosowania parametrów kodowania wykorzystujące mechanikę ludzkiego oka. Cały proces odbywa się bez zwiększenia opóźnienia w procesie kodowania. Jednym z kluczowych elementów tego systemu – zwanego HVS – jest zdolność identyfikacji poszczególnych kształtów w obrazie wideo.

EyeQ

Ludzie są bardziej wrażliwi na zmiany kontrastu niż jasności, bardziej podatni na ruch niż tekstury i mają specyficzną zdolność do rozpoznawania twarzy. Przez rozważenie tych parametrów i czułości na mniej istotne elementy w ramce wideo – Harmonic EyeQ™ jest w stanie lepiej zoptymalizować równowagę między jakością wideo (VQ) i przepustowością niż rozwiązania konkurencyjnych firm, takich jak stały bitrate CBR lub CVBR. W przeciwieństwie do CVBR, Harmonic EyeQ™nie opiera się na pseudo-liniowym skalowaniu rozmiarów obrazu, lecz ma świadomość samej sceny, tak aby w pełni mierzyć jakość obrazu w czasie rzeczywistym. Pętla ze sprzężeniem zwrotnym, dodatkowo wsparta inteligencją rozpoznawania elementów obrazu dobiera ilość bitów dla kodeka tam, gdzie mają największe znaczenie dla widza.

EyeQ

W ten sposób Harmonic EyeQ™używa tylko tych bitów, które są potrzebne aby utrzymać wysoką jakość, co przekłada się na spójne video i znaczne oszczędności pasma. Dodatkową zaletą jest to, że koder z Harmonic EyeQ™może być ustawiony na wyższym poziomie bitrate od wcześniej stosowanej wartości, tak aby zapewnić jakość w najbardziej złożonych segmentach wideo. Pozwala to na czasowe, krótkie wykorzystanie większej ilości bitów niż wcześniej, a mimo to dzięki oszczędności – średni bitrate jest nadal znacznie niższy niż poprzednio stosowane kodowanie CBR. Na przykład, w stosunkowo prostej 90 sekundowej sekwencji wideo – z jednym złożonym przejściem wideo – strumień z Harmonic EyeQ™z maksymalnym bitrate na 6,8 Mbps, użyje znacznie mniej pasma niż strumień o stałej szybkości 4,2 Mb, a jednocześnie ogólna jakość doświadczeń dla widza będzie znacznie lepsza. Harmonic EyeQ™działa przy zachowaniu 100% zgodności ze standardami i zgodności z istniejącymi dekoderami. Gdy koszty CDN rosną z każdym widzem, który jednocześnie domaga się jeszcze lepszej jakości, dodatkowo widzowie przeznaczają coraz więcej czasu na oglądanie wideo OTT, Harmonic EyeQ™nie tylko pomaga obniżyć całkowity koszt inwestycji w infrastrukturę, ale także obniża koszty stałe – zapewniając przewagę konkurencyjną.

Playout oraz grafika ekranowa

Dzięki integracji systemów Harmonic Spectrum ChannelPort Electra X pozwala na wzbogacenie kanałów o funkcje stosowane dotychczas przy produkcji kanałów telewizyjnych. System channel playout pozwala na stosowanie dynamicznego tekstu, logo stacji TV, elementów graficznych wraz z integracją dodawania wideo za pomocą Adobe® Creative Suite®. Obsługiwane są wszystkie popularne formaty graficzne (PNG, JPG, TIFF, GIF) oraz sekwencje wideo (Targa, FLV) podobnie jak standardowe czcionki. Electra X2 obsługuje do ośmiu warstw graficznych, a elementy graficzne mogą być współdzielone pomiędzy kanałami włączając w to kanały OTT/multiscreen. Obsługiwane są także efekty cyfrowe squeezeback z dodawanym dynamicznym tekstem, dołączaniem slate oraz niezależną grafiką dla każdego kanału.

 

Harmonic Electra X Playout

Harmonic Electra X Playout

Multipleksacja statystyczna, filtrowanie, konwersje HD/SD, playout plików

Electra X2 przenosi również znane funkcje z poprzedniej wersji platformy. Multipleksacja statystyczna wraz z współpracą w trybie DToIP z ProStream 9100, filtrowanie MCTF czy też usuwanie przeplotu są obecne także w nowej platformie. Nowością jest możliwość łączenia i z sygnałem na żywo plików odgrywanych z obsługą synchronizacji ramki.

Konwersja SD do HD

Elextra X2 obsługuje również funkcję konwersji „w górę” upconversion pozwalające na osiągnięcie dzięki specjalnemu algorytmowi bardzo dobrą jakość konwersji z rozdzielczości SD do HD.

VOS Flex