• +48 77 4572901
 • info@klonex.com.pl
INFORMACJE OGÓLNE
Harmonic Electra X Chassis

Harmonic Electra X2

Electra X2 to wieloformatowy transkoder/enkoder przeznaczony do zastsoowań DVB/IPTV/OTT,  obsługującego nowy silnik kompresji PURE Compression Engine™ wraz z innowacyjną technologią EyeQ™, dostarczany jako appliance 1RU.

Najwazniejsze funkcje rozwiązania:

 • Sprzętowa wersja 1RU dla Broadcast, OTT – od 8 kanałów HD do 20 kanałów SD
 • kodowanie i transkodowanie obrazu SD i HD w MPEG-2, AVC, HEVC
 • wyjścia IP – MPEG-2TS, ABR
 • technologia Harmonic EyeQ™ dla OTT
 • wielokanałowegy kodera dla rozwiązań telewizji rozsiewczej (broadcast)
 • wielokanałowegy kodera dla OTT/multiscreen
 • system playout – integracja z Adobe® Creative Suite® pozwalająca na wzbogacenie o grafikę ekranową z modyfikacją zawartości
 • playout przygotowanych materiałów, z synchronizacją ramki, do 8 warstw grafiki ekranowej
 • obsługa multipleksacji statystycznej IP wraz z ProStream X (statmux)
 • obsługa kodeków MPEG-2, H.264 (AVC) oraz H.265 (HEVC Main 10) z audio MPEG-1LII, AC-3, E-AC-3, Dolby E, AAC, HE AAC w telewizji rozsiewczej
 • mieszana multipleksacja statystyczna dla kodeków AVC, HEVC oraz dla urządzeń – Electra X2 oraz Electra XOS we wspólnym transporcie
 • symultaniczne kodowanie dla YouTube/Facebook
 • elastyczne licencjonowanie
 • obsługa poziomowania dźwięku: Jünger Level Magic
 • obsługi H264 (AVC) oraz H.265 (HEVC Main 10) z audio AC-3, E-AC-3 stereo & 5.1 AAC, HE-AAC stereo & 5.1 w telewizji OTT/Multiscreen
 • wejścia IP oraz opcjonalnie 8 wejść Mini DIN – 3G/SDI/HD-SDI

Dzięki unikatowym algorytmom kodowanie obrazu i dźwięku live SD i HD, procesor multimedialny Electra ™ X2 oferuje nadawcom i operatorom płatnej telewizji wiodącą na rynku jakość obrazu, niezrównaną integrację funkcji i zwiększoną elastyczność operacyjną w kosztach – przy zachowaniu pełnej zgodności z urządzeniami końcowymi. Sercem systemu jest Harmonic PURE Compression Engine ™, zaawansowana technologia kodowania obsługująca formaty SD i HD oraz kodeki MPEG-2, MPEG-4 AVC i HEVC. Pierwotnie opracowany dla platformy przetwarzania mediów Harmonic VOS ™ w chmurze, silnik Harmonic PURE Compression Engine zasila Electra X2 doskonałą jakością wideo przy minimalnych wymaganiach na bitrate i przepustowość w appliance 1RU. Użytkownicy mogą również stosować dodatkowe rozwiązanie kompresji wideo – EyeQ ™, ulepszenie Harmonic w zakresie kompresji PURE, które zapewnia najwyższą jakość obrazu w sieciach OTT, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia pasma nawet o 37%.

Jako system przetwarzania mediów nowej generacji, Electra X2 oferuje nowe podejście do kodowania. Nieskompresowane źrodła wideo via IP są obsługiwane za pomocą opcjonalnej wtyczki SMPTE ST 2022-6. Obsługiwany jest wysoki zakres dynamiki (HDR). Dostępne jest również dynamiczne wstawianie reklam (DAI). Dzięki doskonałej jakości obrazu, integracji funkcji, przepustowości i elastyczności przepływu pracy ta wielousługowa, wielodostępna, wielofunkcyjna platforma z pewnością uprości infrastrukturę, obniży koszty i wygeneruje nowe usługi generujące przychody.

PURE Compression Engine

Nowy silnik kompresji PURE łączy wieloletnie doświadczenie w tworzeniu własnej implementacji kodera oraz kodeka wraz z nowymi możliwościami optymizacji obrazu przy niskich przepływnościach tworzonych za pomocą platformy programowej. Dzięki możliwości elastycznej aktualizacji kodu, związanego nie tylko z postępem tworzenia własnego kodeka, ale także wykorzystaniu przez VOS możliwości sprzętowych nowych procesorów Electra X2 pozwala na osiągnięcie najlepszych rezultatów w każdym obszarze zastosowania. Nowy kodek pozwala na dalszą optymalizację H.264, dzięki rozwojowi H.265 oraz redukcję zapotrzebowania na pasmo przy tej samej jakości nawet o 50{1d3b134fd5c4c9206f7c99c99beccb855d059e47f652dec2104f5ffe0a1c732f} w stosunku do poprzedniej technologii, opierającej się wyłącznie na sprzęcie:

Harmonic Electra X AVC Perfromance

Harmonic Electra X AVC Perfromance

Technologia EyeQ™

Harmonic EyeQ™ jest wynikiem wieloletniego wysiłku badawczego i kilku zgłoszonych patentów, które do kompresji obrazu wykorzystują nowatorskie metody dostosowania parametrów kodowania wykorzystujące mechanikę ludzkiego oka. Cały proces odbywa się bez zwiększenia opóźnienia w procesie kodowania. Jednym z kluczowych elementów tego systemu – zwanego HVS – jest zdolność identyfikacji poszczególnych kształtów w obrazie wideo.

Technologia EyeQ

Oko ludzkie jest bardziej wrażliwe na zmiany kontrastu niż jasności, bardziej podatni na ruch niż tekstury i mają specyficzną zdolność do rozpoznawania twarzy. Przez rozważenie tych parametrów i czułości na mniej istotne elementy w ramce wideo – Harmonic EyeQ™ jest w stanie lepiej zoptymalizować równowagę między jakością wideo (VQ) i przepustowością niż rozwiązania konkurencyjnych firm, takich jak stały bitrate CBR lub CVBR. W przeciwieństwie do CVBR, Harmonic EyeQ™nie opiera się na pseudo-liniowym skalowaniu rozmiarów obrazu, lecz ma świadomość samej sceny, tak aby w pełni mierzyć jakość obrazu w czasie rzeczywistym. Pętla ze sprzężeniem zwrotnym, dodatkowo wsparta inteligencją rozpoznawania elementów obrazu dobiera ilość bitów dla kodeka tam, gdzie mają największe znaczenie dla widza.

EyeQ

W ten sposób Harmonic EyeQ™ używa tylko tych bitów, które są potrzebne aby utrzymać wysoką jakość, co przekłada się na spójne video i znaczne oszczędności pasma. Dodatkową zaletą jest to, że koder z Harmonic EyeQ™ może być ustawiony na wyższym poziomie bitrate od wcześniej stosowanej wartości, tak aby zapewnić jakość w najbardziej złożonych segmentach wideo. Pozwala to na czasowe, krótkie wykorzystanie większej ilości bitów niż wcześniej, a mimo to dzięki oszczędności – średni bitrate jest nadal znacznie niższy niż poprzednio stosowane kodowanie CBR. Na przykład, w stosunkowo prostej 90 sekundowej sekwencji wideo – z jednym złożonym przejściem wideo – strumień z Harmonic EyeQ™ z maksymalnym bitrate na 6,8 Mbps, użyje znacznie mniej pasma niż strumień o stałej szybkości 4,2 Mb, a jednocześnie ogólna jakość doświadczeń dla widza będzie znacznie lepsza. Harmonic EyeQ™działa przy zachowaniu 100{1d3b134fd5c4c9206f7c99c99beccb855d059e47f652dec2104f5ffe0a1c732f} zgodności ze standardami i zgodności z istniejącymi dekoderami. Gdy koszty CDN rosną z każdym widzem, który jednocześnie domaga się jeszcze lepszej jakości, dodatkowo widzowie przeznaczają coraz więcej czasu na oglądanie wideo OTT, Harmonic EyeQ™nie tylko pomaga obniżyć całkowity koszt inwestycji w infrastrukturę, ale także obniża koszty stałe – zapewniając przewagę konkurencyjną.

Uczenie maszynowe – funkcja sztucznej inteligencji (ML/AI)

Uczenie maszynowe stało się kolejnym elementem przewagi rozwiązania. Dzięki natywnej pracy w chmurze Harmonic Inc. nieustannie buduję bazę prametrów kodowania dzięki żmudnej pracy tysięcy maszyn wirtualnych które kodują oraz weryfikują obraz. Najlepsze wyniki zapisywane są w bazie – aby zostać nastepnie zaktualizowane na Electrze X2, pozwalając na osiągnięcie do 50% oszczędności pasma.

Watching OTT encodec by Electra XOS and EyeQ

Multipleksacja statystyczna, filtrowanie, konwersje HD/SD, playout plików

Electra X2 przenosi również znane funkcje z poprzedniej wersji platformy. Multipleksacja statystyczna wraz z współpracą w trybie DToIP z ProStream X, filtrowanie MCTF czy też usuwanie przeplotu są obecne także w nowej platformie. Nowością jest możliwość łączenia i z sygnałem na żywo plików odgrywanych z obsługą synchronizacji ramki.

Konwersja SD do HD

Elextra X2 obsługuje również funkcję konwersji „w górę” upconversion pozwalające na osiągnięcie dzięki specjalnemu algorytmowi bardzo dobrą jakość konwersji z rozdzielczości SD do HD.

Harmonic Electra X Chassis

Harmonic Electra X2