Podczas ostaniego panelu dyskusyjnego LightReading poświęconego technologii CCAP (CCAP in Action: Meeting Bandwidth Demand) poruszone zostały kwestie migracji w kierunku CCAP – platformy wysokiej gęstości, która będzie łączyć w sobie funkcje CMTS’a oraz edgeQAM’a. Technologia CCAP ma stanowić odpowiedź na gwałtowny wzrost zapotrzebowania na pasmo dla nowych usług.
W związku z planowanymi pierwszymi wdrożeniami platformy CCAP w 2013 roku oraz rozszerzeniem skali wdrożeń w 2014, Comcast (największy operator kablowy w USA) wraz z Cisco przeprowadził sześciomiesięczne testy technologii CCAP. Po raz pierwszy operator kablowy będzie łączyć dwie grupy usług – wideo oraz dane – które w większości przypadków działają niezależne od siebie. Wyzwania operacyjne, z którymi operator musi się liczyć przy wdrażaniu CCAP, to nie tylko szkolenia kadry inżynierskiej, ale też konsolidacja systemów monitorowania i alarmowania, a także procesów wsparcia technicznego. Comcast używa różnych systemów wsparcia technicznego dla danych i wideo, więc te systemy będą musiały być ujednolicone.
Testy wykazały, że CCAP jest już w pełni stabilnym systemem. W trakcie sześciomiesięcznego okresu próbnego wystąpiła tylko jedna przerwa, która de facto nie była związana z działaniem platformy CCAP. Jorge Salinger, Vice Prezydent sieci kablowej Comcast, przedstawił również szereg możliwych scenariuszy wdrożeń CCAP, w tym dodanie funkcjonalności CCAP dla konkretnej usługi czy też pełny upgrade infrastruktury. Na seminarium poruszany również był temat zwiększenia wydajności edgeQAMów oraz CMTSów jako pośredni etap migracji do CCAP. Zdaniem Dyrektora ds. Marketingu firmy Cisco – Johna Mattsona – operatorzy kablowi nie bedą musieli wdrażać w pełni zintegrowanej platformy CCAP do momentu, w którym zaczną świadczyć poszczególne usługi z prędkością 1Gbit/s. Wg Salingera video-over-IP jest “jednym z głównych powodów, który wymaga migracji do CCAP”.
Nie bez znaczenia jest również fakt iż CCAP oprócz większej gęstości będzie również systemem bardziej przyjaznym ekologicznie. Salinger twierdzi, że wdrożenie CCAP to czterokrotnie więcej przestrzeni w szafie telekomunikacyjnej, zmniejszenie poboru energii o około 60 procent, a w istocie eliminacja potrzeby fizycznej rozbudowy stacji czołowej.
źródło: www.LightReading.com